Použijte svůj hlas!
Pro mě je vlastní hlas jediný nástroj, který dokážu sama naladit a který mě vcelku obstojně poslouchá. Pokud jsem tedy na hmatníku cella ztracená, melodii si nejdřív přezpívám. Pak se k hlasu snažím doladit cello. A nakonec se v ideálním případě i z mého cellového snažení stane nezávislá jednotka fungující bez hlasové podpory.
Jestli nechcete zpívat, zkuste si melodii třeba zapískat. A pokud ovládáte jiný nástroj s větší jistotou, zkuste to s ním.
Prostě se ujistěte, že melodii máte v hlavě.
Ve dvou se to lépe táhne
Spřátelení muzikanti vás můžou skvěle motivovat k hraní. Někteří zkušenější muzikanti ale můžou nabídnout i nedocenitelnou pomoc při hledání cesty ze slepé uličky. Pokud nevíte kudy do toho, popřemýšlejte, kdo z vašich známých by měl dostatek empatie a trpělivosti vám pomoct v začátcích.
Dobře volte písničku
Volba písničky, se kterou budete trávit svůj volný čas je dost zásadní. Chcete, aby vás to bavilo (přece to děláte kvůli radosti, ne z povinnosti) a proto zkuste najít písničku, kterou máte rádi.
Na začátku se ale nepouštějte do náročných fláků. Pokud zvolíte příliš těžkou písničku, bude to trvat dlouho než se doberete poslouchatelných výsledků a může vás to po cestě přestat bavit. A to nepotřebujem.
Pokud nemáte vyloženou averzi k lidovkám, doporučuji vaši pozornost zaměřit tímhle směrem. Mě osobně se snáz hledá melodie u písniček, kde nejsou velké skoky. Pokud se v melodii skáče o velké intervaly sem a tam, trvá mi déle než si správné tóny najdu.
Keep trying!
Tuhle radu asi nechcete slyšet. Vlastně ale považuju ty předchozí za trochu zbytečné. Jsem totiž vážně přesvědčená, že pokud vydržíte u vašeho nástroje sedět/stát/třeba i ležet dostatečně dlouho, doberete se vašeho cíle. Tak nějak zjišťuju, že zásadní je sžití se se svým nástrojem. A jak se tak pomalu sžíváme s cellem víc a víc, tak se nám hraje lépe a radostněji (tzn. méně stresově a tudíž méně intonačně mimo).
Při tom všem sžívání jsem najednou pocítila i potřebu své cello pojmenovat. Jmenuje se Jacqueline a myslím, že se tak jmenuje ráda. I tím se náš vztah posunul zas o kus dál. Věřte nebo ne :-)
Já a Jacqueline (Háni archiv 2013) |
Jak se vám daří sžívat se se svým nástrojem? Pokud by mi někdo z vás mohl potvrdit, že nejsem jediné individuum, které pojmenovalo svůj nástroj, budu vděčná.
Vaše Háňa
Haničko, dnes si jedu pro svou kytaru Jeřabinku... ;) :) Hanička
OdpovědětVymazatHaničko, z toho mám obrovskou radost! A těším se na společné hraní :-) Háňa
VymazatP.S. Jsi to ty Haničko vysočinská?
lehká podobnost při vztahu s koněm, kde se sžívání hodí též.... proto často jména jiná, než mají od chovatele. Ať se nám daří, Hani:)))
OdpovědětVymazatPS: a nevím proč, ale trochu se mi prokmitla vzpomínka na cellistku z Čarodějek z E....:)
Leni, sžívání je rozhodně potřeba při všemožných aktivitách - to je bezesporu pravda!
OdpovědětVymazatJá ani nevím, jestli jsem Čarodějky z Eastwicku viděla. Musím na to mrknout už jen kvůli té cellistce :-)
H.